skiwać energie. Często wybór stoi pomiędzy ekologicznym rozwiązaniem a oszczędnością. Duży dom zazwyczaj się wiążę w tej kwestii z dużymi kosztami. Idealnym kompromisem będzie fotowoltaika. Czym jest fotowoltaika? Jest to energia odnawialna. Kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachu budynku (chociaż nie jest to regułą, miejsce umiejscowienia może być różne, dach ogród itp.) i zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną, czyli prąd stały. Rozwiązanie takie wydaje się idealne, a minusów ciężko się doszukać. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy być pewni, że podziękuje nam za to nasza planeta- rodzaj ten pozyskiwania energii elektrycznej, jest jak najbardziej ekologiczny. Jeśli ten argument jest dla nas niewystarczający, warto zauważyć aspekt finansowy, jaki za tym rozwiązaniem idzie. Szybko możemy podliczyć, ile zaoszczędzimy korzystając z prądu, oferowanego przez słońce.
Co to OZE?
Są to odnawialne źródła energii. Ich rola będzie rosła, bo nurtu rzek nawet w ZSRR nie odwrócono. A OZE są w głównym nurcie.
Jest kilka źródeł OZE. My tutaj zajmiemy się tu energią elektryczną pod nazwą: fotowoltaika, kolektory słoneczne i energia odnawialna.
Na początku było słońce. To właśnie nasza energia odnawialna.
W naszej szerokości geograficznej niekiedy wystarczy kilka dni lata , aby zapewnić Ci, jako właścicielowi przydomowej elektrowni, wyprodukowanie takiej ilości energii, ile zimą przez cały miesiąc. Nie martw się jednak, słońca Ci nie zabraknie. Mało tego, To w tej chwili dużo lepsza inwestycja niż lokaty długoterminowe czy też obligacje.
Na przykład, jeśli zdecydowałbyś się na inwestycję w obligacje Skarbu Państwa, to Twoja stopa zwrotu wyniesie jakieś 3,2%. O lokatach bankowych w ogóle nie mówmy, żeby się nie irytować.
Jeśli natomiast zdecydowałbyś się na inwestycję w przydomową elektrownię fotowoltaiczną, to stopa zwrotu będzie zdecydowanie wyższa — nawet na poziomie 10%.
Jak? W jaki sposób? Fachowiec wszystko wytłumaczy.
Fotowoltaika? Modne hasło, ale z czym to się je? Przede wszystkim każdy, kto decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, i to wszystko jedno czy chodzi o postać pod tytułem kolektory słoneczne, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Ceny prądu mogą często przyprawić nas
Ceny prądu mogą często przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, wiele osób podczas budowy lub modernizacji budynku bierze pod uwagę alternatywne źródła energii. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca jest przyjazna środowisku i darmowa. Dodatkowo pomaga ograniczyć produkcję smogu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest fotowoltaika oraz kolektory słoneczne. Czym różnią się te dwa sposoby wykorzystania energii słonecznej? Dzięki panelom słonecznym pozyskujemy energię elektryczną, czyli prąd stały, natomiast kolektory słoneczne zmieniają promieniowanie w ciepło. Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody najlepszym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwoli właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą poza sezonem grzewczym. Panele fotowoltaiczne polecane są dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie energii elektrycznej oraz w sytuacjach gdzie, jako główne źródło ciepła do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła. Zarówno kolektory słoneczne jak i panele fotowoltaiczne montowane są na dachu oraz są bardzo podobne do siebie.